loading...
مرجع خبری پرسپولیس
آخرین ارسال های انجمن
احسان باغیاری بازدید : 187 جمعه 17 شهریور 1391 نظرات (0)

«گاف های فوتبال»؛ این عنوان خود به خود می توانند مجذوب کننده باشد.


اشتباه کلامی رخ می دهد،  حتی برای بزرگترین چهره های سیاسی یا ورزشی دنیا. در این گزارش تنها قرار است به برخی از گاف ها و جملات تاریخی فوتبال ایران اشاره شود.

«گاف های فوتبال»؛ این عنوان خود به خود می توانند مجذوب کننده باشد.


اشتباه کلامی رخ می دهد،  حتی برای بزرگترین چهره های سیاسی یا ورزشی دنیا. در این گزارش تنها قرار است به برخی از گاف ها و جملات تاریخی فوتبال ایران اشاره شود.

 

به عنوان مثال اصطلاح «کل یوم» که یکی از معروفترین گاف های فوتبال ایران است، بی شک ماندگارترین هم بوده که استفاده دوباره آن در یک سریال طنز باعث شد تا گریزی به بخشی از گاف ها و جمله های به یاد ماندنی زده شود...

 

***

بعد از داربی رفت سال گذشته اینقدر ذوق زده بود که جملات قصار را پشت سر هم ردیف کند، اما بی شک جالب ترین جمله علی فتح الله زاده سرپرست موقت باشگاه استقلال این بود: «برد حق استقلال بود ولی پرسپولیس خیلی بهتر بازی کرد!» او هر چه نباشد، می تواند منبع جملات قصار باشد. فتح الله زاده که سال هاست در این فوتبال می رود و می آید، روزی به دوستش خبرنگارش گفت: «حاجی یه برنامه بذار بریم سونا شنا کنیم!» اما قطعا جالب ترین جمله او مربوط به همان هواداری است که در مرغوبکار به خودش آسیب رساند تا فتح الله زاده بگوید: «هوادار واقعی استقلال آن است که به «مرغوبه کار» رفت و خودش را با قمه جریحه دار کرد!» بی شک بلژیکی ها هم از همه کاره فعلی آبی ها دل پری دارند. او که در گذشته سفری به این کشور داشت بعد از بازگشت اصطلاح تاریخی «شهردار، شهر بلژیک» را به کار برد تا چند روزی اطرافیانش را سرگرم کند. یکی از آخرین اصطلاح های جالب علی فتح الله زاده هم در مجمع سالیانه فدراسیون فوتبال به کار رفت که خوراک رسانه ها شد. او که قصد داشت بگوید استقلال بازی فیر پلی را در مقابل صبا رعایت کرد، یک جابجایی مختصر در این اصطلاح صورت داد: «ما بازی فلر پی را رعایت کردیم!» .

جدال های لفظی او با فردوسی پور در برنامه های نود گذشته نیز پر  از سوژه بود ، جایی که فتح الله زاده در جواب فردوسی پور که پرسید چرا بازیکنان برای باشگاه شما تعیین تکلیف می کنند پاسخ داد«مگر من از شما می پرسم عادل خان چرا موهایت را فرمژه کرده ای!» در یکی جالب ترین  فتح ا... زاده در برنامه هفته گذشتنه 90 نیز ادای عادل فردوسی پور را هم در آورد تا نشان دهد په پتانسیلی دارد!


***


هر کس جز امیر قلعه نویی اصطلاح «کل یوم» را به زبان می آورد، اینقدر تاریخی نمی شد. ولی شاید جالبترین و ویژه ترین اشتباه تاریخی امیر قلعه نویی به خوش و بش با خواننده معروف در یک برنامه زنده تلویزیونی باشد. او که بعد از ورود به استودیو برنامه و قرار گرفتن مقابل دوربین قبل از صبحت های فوتبالی گفت: «اول از همه تشکر می کنم از آقا مجید(اخشابی) بابت این صدای خیلی خوبش.» دریغ از اینکه خواننده برنامه نه اخشابی است و نه آقا مجید! جریان 360 درجه، روز فیفا دی و هالی دی امیر قلعه نویی هم از اصطلاح های تاریخی قلعه نویی است. اما شاید مانور دادن او روی نام های خارجی، ویژه تر از تمام اینها باشد. او که روی قصد داشت فان بومل هافبک بایرن را مثال بزند، با صدای بلند گفت: «همین آقای بون فامل در مونیخ!» یا وقتی قصد داشت نام تیمو هیلدبراوون گلر تیم ملی آلمان را بگوید، با مکث طولانی گفت: «شما نیگا کن، همین آقای تیم...تیمو...تیم و هیلدر گلر تیم ملی آلمان!»


***


همه تیم های لیگ برتر از شکست یا تعطیلات متضرر می شوند، اما استقلال از این بابت «متضرضر» می شود چون پرویز مظلومی سرمربی  سابق آبی ها این را می گوید. او واژه جدیدی به فرهنگ فارسی اضافه کرده است!


***


عادل فردوسی پور که در پشت صحنه های برنامه 90 معمولا با تکه «چرا فردوسی پور می خند» معروف عوامل صحنه را می خنداند، قدم در راه علی پریون گذاشت تا در یکی از برنامه های زنده تلویزیونی بگوید: «آقای ملوان.» او که مقابل محمد احمدزاد مربی سابق این تیم نشسته بود، به جای «تیم ملوان» از «آقای ملوان» استفاده کرد تا خودش هم زیر خنده بزند.


***


فریدون زندی در ابتدای ورود به ایران، خوراک دوربین های تلویزونی بود. هنوز این جمله او مقابل دوربین تلویزونی در خاطر طرفداران هست: «من دیشب آمدم، خیلی خوش آمدم.» فریدون اصطلاح جالب دیگری هم دارد که معمولا در طول مصاحبه بارها آن را به کار می برد: «مربی به من گفت برو، من چی بکنم آخه؟» در اغلب اوقات فعل های او به فاعلش نمی خورد و کلا از مصاحبه هایش جمله جالب زیاد بیرون می آید. او روزی در پاسخ به سوال خبرنگاری چنین جمله ای را به کار برد: «من الان خواستی بیای، ولی رفتی!»


***


بعد از شکست استقلال در یکی از بازی های لیگ برتر صمد مرفاوی سرمربی استقلال با چهره برافروخته و گوش هایی که از آن دود بیرون می زند وارد اتاق کنفرانس می شود. او اینقدر عصبانی است که اسم بازیکنانش را گم می کند، وقتی می خواهد از علی علیزاده انتقاد کند با صدای بلند می گوید: «این یارو.....» مرفاوی نزدیک به یک دقیقه سکوت می کند و در نهایت نام علیزاده یادش می آید!


***


جریان قرعه کشی برنامه 90 هم برای خودش سوژه ای است. همیشه پیش از وارد شدن برنامه به فاز اصلی خود، در بین شماره ها قرعه  کشی می شود تا برنده نظرسنجی هفته قبل 90 مشخص شود. معمولا کارشناسان داوری با گاف های خود در انتخاب اعداد در همان بخش خواب را از سر بیننده های تلویزیونی می پردانند. به عنوان مثال میرزا بیگی یکی از این کارشناسان اغلب اوقات عددی را انتخاب می کند که درست نیست. وقتی عادل فردوسی پور به او می گوید از عدد 5 تا 10 هزار یکی را انتخاب کنید یا دستپاچگی می گوید: «15 هزار!»


***


اغلب گاف ها در برنامه نود رقم خورده، جایی که اکبر میثاقیان هم یکی از بزرگترین سوتی های عمرش را داده. بی شک در آن دوشنبه به یادماندنی که بعدها تصاویر آن روی اینترنت قرار گرفت، عوامل برنامه تا صبح از دست سرمربی سابق ابومسلم می خندیدند!


***


تشنه و گرسنه افشین قطبی سرمربی سابق تیم ملی که برای خودش ماجرای جالبی است. در راستای تشنه بودن بازیکنان به پیراهن تیم ملی، واژه گرسنه هم به آن اضافه شد تا قطبی همچنان جزو خاص های فوتبال ایران باشد. او جمله بندی های خاص خود را دارد و گاها در تمرینات از کلماتی مانند crazy خطاب به خبرنگاران استفاده می کند. البته افشین قطبی خیلی زود متوجه می شود که این واژه در ایران باعث دلخوری می شود و در توجیه آن می گوید: «در خارج این حرف بدی نیست. من crazy هستم، شما crazy هستی. دیدید اصلا حرف بدی نیست!»


***


ناجی بداوی با تیم المپیک قهرمان پوسان شد، با تیم بزرگسالان به جام ملت ها رفت و در همین چند سال به تاریخ پیوست. از او روایت زیاد است. می گویند وقتی قصد داشت با فولاد قرارداد ببندد، حرکتی تاریخی انجام داد. سرپرست فولاد به او می گوید: «ما 12 میلیون به تو می دهیم.» اما بداوی پاسخ می دهد: «یک کلام، کمتر از 10 میلیون نمی گیرم.» سرپرست تاکید می کند: «خب ما 12 میلیون می دهیم.» اما بداوی دوباره اصرار می کند: «یک کلام 10 میلیون می گیرم!» حالا بیابید چرا؟ بداوی اصولا جملات و حرکات تاریخی زیاد دارد. می گویند در پوسان و جام ملت های آسیا (چین) او از نوع جدیدی آب سرد کن برای نوشیدن آب استفاده می کرده!


***


بعد از جام ملت های چین وقتی خبرنگاری با ستار زارع مدافع چپ آن روزهای تیم ملی تماس می گیرد تا از او بپرسد چرا در بازی نیمه نهایی با بازیکن چین درگیر شد، چنین جواب داد: «به من فحش خانوادگی داد و با او درگیر شدم.» چند سال گذشته اما هنوز آن خبرنگار با خودش کلنجار می رود که ستار زاره چطور زبان بازیکن چینی را فهمید؟


****


اصولا بازیکنان فولاد در دهه اخیر جملات تاریخی زیاد به زبان آورده. یک نقل تاریخی از میثم سلیمانی بازیکن سابق فولاد وجود دارد که بی بدیل است. در راه صعود تیم امید به المپیک آتن، ایران نتایج خوبی نگرفت و در روز آخر منتظر بود تا نتیجه دیدار دو تیم دیگر گروه مشخص شود تا شاید به المپیک برسد. اما دقیقا همان نتیجه ای رقم خورد که باعث حذف ایران شد. خبرنگاری ناراخت از این اتفاق با میثم سلیمانی بازیکن آن روزهای تیم امید تماس می گیرد و درباره این شکست می پرسد. سلیمانی در همین لحظه آن حرف تاریخی را به زبان می آورد: «داداش ناراحت نباش. ما که حذف نشدیم، هنوز شانس داریم. ایشالا صعود می کنیم!»


***


ابراهیم تقی پور که در استقلال بازی می کند با یکی از مهاجمان حریف درگیر می شود. او بعد از بازی سکوت می کند اما یک روز بعد سکوت را می شکند تا با عصبانیت بگوید: «این مهاجم حریف بازی پل اف را رعایت نکرد.» منظور او همان بازی فیرپلی بوده!


****


«باران در ورزشگاه، در حال وزیدن است!»، «حالا غلام حسین دین محمدی برادر بزرگتر رسول خطیبی وارد زمین میشه»، «کریم انصاری فرد با انصاری فردها هیچ نسبتی ندارد، مخصوصا با محمد حسین انصاری فرد!»، «الان اهالی میدان استقلال سر از پا نمی شناسند! »، «بدون شک الان مردم شهر چلسی!! خیلی خوشحال هستند.(شهر چلسی وجود ندارد)»، «میگن بارسا این بازیکنو می خواد، دیوید ویارو عرض می کنم(دو ماه بعد از عقد قراداد ویا با بارسا!)»، «حالا توپ در اختیار سبز قامتان زامبیا قرار دارد!»، « شاید در دنیا تنها به اندازه انگشتان یک دست بازیکنی باشه که موقعی که می خواد به توپ ضربه نزنه، بزنه یا موقعی که نمی خواد ضربه بزنه، بزنه!»، « واقعا عجیبه که در تهران ما هوا گرمه ولی در آفریقا هوا الان کمی سرده!»،  «آفرین علیرضا محمد. آفرین . واقعا یک بار دیگه با صراحت می گم. آفرین علیرضا محمد»، «از 4 دقیقه وقت تلف شده یک دقیقه تلف شد!»، «حملات دو تیم ، حملاتی است که دروازه ها را بدجوری تهدید می کنه و هر دو تیم از گل زدن به مشکل برخوردند!» و... اینها تنها گوشه ای از گاف های بزرگ گزارشگر مشهور تلویزیون است که با گزارش بازی ایران و استرالیا، حماسی شد. حواد خیابانی که معمولا جملات خیلی جالبی در گزارش هایش به کار می برد، رقیب جدی کم دارد. او از گزارشگران دیگر به قدری پیشی گرفته که دست نیافتنی می نماید. حتی در روزیکه پیمان یوسفی می گوید: «وضعیت جدول در برق شیراز(به جای وضعیت برق شیراز در جدول) یا الان هواداران دارند همان آنگ معروف هوار هوار را می خوانند(در هنگام فریاد زدن نام هوار عراقی از سوی طرفداران پرسپولیس)» اشتباهات او اینقدر بزرگ نمی شود که گاف های خیابانی دهان به دهان می چرخد. از جملات ویژه گزارشگران بازی باید به مصاحبه تاریخی بهروان با عرب براقی اشاره کرد. در جریان بازی سپاهان و ذوب اهن در جام حذفی از یکی از داوران قدیمی کشور به نام عرب براقی تقدیر شد. پس از سوت پایان بازی عباس بهروان دوان دوان خودش را به او رساند و گفت : «بینندگان عزیز در خدمت زنده یاد عرب براقی هستیم!» یا دقایق پایانی بازی برزیل و هلند در مرحله نهایی جام جهانی 98 که داور به نشانه خطا سوت زد و بهرام شفیع گفت: «و این هم سوت پایان بازی!» برزیلی ها ضربه خطا را زدند و گزارشگر به امید اینکه داور خیلی زود خاتمه بازی را اعلام کند سکوت کرد یک دقیقه هم گذشت اما داور سوت نزد شفیع هم بدون آنکه خم به ابرو بیاورد سکوت را شکست و گفت:حالا رونالدو صاحب توپ میشه! شفیع یک شاهکار تاریخی هم در جام 90 به جای گذاشته بود. او بعد از گزنی سالواتوره اسکیلاچی برای تیم ملی ایتالیا گفت: «حالا اسکیلاچی ،اسکلاچی ،اشیلاچی، شیلاچی یا هر اسم دیگه ای داره من نمیدونم... به هر حال گل خودش را زد!»


****


اما بی شک فیروز کریمی یکی از استعدادهای طنز در ایران است. سرمربی سابق پاس، ابومسلم، راه آهن، استقلال اهواز، استقلال و... اینقدر جمله تاریخی دارد که کسی از شنیدن آنها سیر نشود. او زمان حضور در راه آهن بعد از یکی از شکست های تیمش مقابل خبرنگاری ایستاد و با جدیت گفت: «شما به نام بازیکنان ما نگاه کنید. اسم فوروارد ما افشین غنچه عراقی است. با چنین اسمی قبل از اینکه به زمین بیاییم سه بر صفر از حریف عقبیم!» او در سال های مربیگری در ابومسلم هم کم حرف تاریخی نزد: «زمانى که در شهاب زنجان بودم مهدى ثابتى در بازى اشتباه بچگانه اى کرد که به او گفتم برو خانه که داور اجازه خروج به او نداد و خودم وارد عمل شدم و با دوى ۱۰۰ متر به دنبال او رفتم که وى براى حفظ جانش از در دیگر استادیوم به داخل خیابان رفت. من هم که نمى خواستم جلوى این بازیکن کم بیاورم به دنبال او رفتم و تا آخر شب در تعقیب و گریز بودم که پس از چند ساعت بالاخره او توانست فرار کند. وقتى برگشتم استادیوم گفتند همه رفتند خوابیدند و تنها شما بیدارید. ساعت را که نگاه کردم دیدم ۳ صبح است.» او در انتقاد از چمن ورزشگاه تختی مشهد هم گفته بود: «آقاى پورحسن مد یرکل تربیت بدنى خراسان زحمات زیادى مى کشند تا ورزش درآمد زا باشد، ایشان براى درآمد زایى در زمین سوزن ته گرد مى کارند و با آبیارى آن ها در دراز مدت میخ طویله از زمین درو مى کنند، این واقعیت نشان مى دهد ایشان چقدر در مدیریت خود درآمدزا هستند چرا که هیچ کسى به فکر تولید میخ طویله از طریق کاشت سوزن ته گرد نیست.» کریمی در استقلال اهواز هم این رویه را ادامه داد و یک چنین جملاتی را به زبان آورد: «درست در دقیقه ۲۰ بازى استقلال اهواز با کشت و صنعت شوشتر بود که دیدم گوسفندى از کنار پایم به داخل زمین رفت، به فاصله یک دقیقه نزدیک به ۲۰۰ گوسفند داخل زمین بودند. ناظر فدراسیون در آستانه سکته بود که من تمام بازیکنانم را به صف کردم تا با حرکت انتحارى گوسفندان را به بیرون از چمن هدایت کنیم. گوسفندان خیلى زرنگ بودند و دست مرا خواندند که من سریع تغییر تاکتیک دادم تا موفق شدم آنها را از زمین بیرون کنم.»


****


علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال هم کم خوشحال نیست و جمله تاریخی زیاد می گوید. او که در جریان دعوای اساسی فدراسیون و دایی بر سر طلب سرمربی سابق ایران گفت: «از او نمی ترسم.» اخیرا در اظهار نظری بسیار خوشحال تاکید کرده: «اگر در فدراسیون فوتبال خوش بگذرد، برای دوره سوم هم رئیس می شوم!»


***


«الان شما نگاه کنید، استادیوم 150 درصد پر است.»، «اس ام اس ها را بسته، همش آقای عادل پور فردوس پوس اس ام اس ها را بسته.» و... این ها بخشی دیگر از جملات به یادماندنی فوتبال هستند که بی شک از خاطر کسی نمی رود!

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • گلزنان برتر تیم

  گلزنان برتر تیم

  کریم انصاریفرد
  # نام بازیکن تعداد گل
  1کریم انصاریفرد4
  2محمد قاضی3
  3مهدی مهدوی کیا2
  4جواد کاظمیان1
  انتخاب کاپیتان آسیا
  mahdavi
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2980
 • کل نظرات : 202
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 158
 • آی پی امروز : 103
 • آی پی دیروز : 242
 • بازدید امروز : 314
 • باردید دیروز : 664
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,815
 • بازدید ماه : 13,542
 • بازدید سال : 86,946
 • بازدید کلی : 1,650,626